Wesprzyjmy buddyjskie Tygrysie Serca

 Ludzie przetrzebili dżungle nie tylko w Amazonii, ale także w takich krajach jak Tajlandia czy Laos – lasy są na ogromną skalę wycinane pod plantacje, co skutkuje ograniczeniem bioróżnorodności. Zagrożeniem dla lasów jest głównie uprawa palmy olejowej i kauczukowca. Bezlitośnie wycinana dżungla służyła wcześniej mnichom z Tajskiej Tradycji Leśnej jako miejsce duchowego schronienia i badań nad umysłem. Mnisi tej tradycji od lat żyli w harmonii ze środowiskiem. Mieszkali i medytowali w lasach, opiekowali się otoczeniem, jednocześnie uwalniając swój umysł od skaz i złudzeń. Ich świat ginie razem z drzewami wokół nich, oraz słabnącym wsparciem społeczeństwa, zainteresowanego bogaceniem się.

 Możemy pomóc… chociażby chronić od zapomnienia…

Theravada to jedyny i najdłużej istniejący odłam buddyzmu spośród wszystkich osiemnastu wczesnych szkół buddyjskich. Tradycja ta dominuje obecnie na Sri Lance, w Birmie, Laosie, Kambodży i Tajlandii. Wkrótce możemy stracić najcenniejsze nauki ze swojego dziedzictwa, jak też zachowane metody radzenia sobie z cierpieniem oraz ścieżki wiodącej do wyzwolenia.

Tajscy mnisi nie są „niewinnymi barbarzyńcami”, Indianami z dżungli amazońskiej. Przeciwnie, to intelektualna elita kraju. Nie będą krzyczeć w mediach, protestować na ulicach, nie będą praktykować samospaleń. Są na drodze do odpuszczenia świata, do całkowitej Nibbany, Nieuwiązania. Mając ogromne współczucie do wszystkich istot, z chęcią podzieliliby się swoimi wglądami i metodami – ale zaczyna brakować tych, którzy chcieliby ich słuchać. Są świadomi, że wszystko, co powstaje, musi zaniknąć, że świat woli gonić za przyjemnościami, angażować się w wojny i rywalizację,  folgować sobie w błogiej niewiedzy. Czy jest ktoś, kto chciałby ich jeszcze usłyszeć?

Marcin Fabjański wraz z Fundacją Filmową Wonderwoods i przy współpracy z Fundacją „Theravada” zamierza odnaleźć ostatnich legendarnych mistrzów, schowanych w niedostępnej dżungli, porozmawiać z nimi, medytować według ich instrukcji. Efektem tego rekonesansu w nieznanym terenie będzie kilkunastominutowy film na Youtube. W roku 2015 roku, gdy twórcy uzbierają wystarczającą ilość środków, rozpoczną zdjęcia do pełnometrażowego filmu dokumentalnego.

Obecnie trwa kampania na największym polskim portalu crowdfundingowym – Polakpotrafi.pl – by zebrać skromną sumę pieniędzy potrzebną na podstawowe wydatki: tłumacza z tajskiego, przejazdy w Tajlandii, uzupełnienie sprzętu, etc. Jeśli się powiedzie, Polacy poznają po raz pierwszy duchowych bohaterów medytujących w naturze wśród dzikich zwierząt, których najlepiej przedstawia tytuł projektu – „Tygrysie Serca”.

Zobacz: http://polakpotrafi.pl/projekt/tygrysie-serca

Fundacja Sanctus Nemus wspiera projekt 🙂

 

Zdjęcie ze strony http://www.theravada-dhamma.org/blog/?p=7509

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply