Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Oświadczenie społeczności pogańskiej na temat środowiska

     Pogaństwo to rodzina ścieżek duchowych, których początki sięgają czasów przedhistorycznych. Jak wyjaśnia Federacja Pogańska, do pogaństwa należą politeistyczne i panteistyczne religie czczące naturę. Pogaństwo obejmuje kult sił natury, bóstw obu płci, kult przodków i świętowanie w rytmie Ziemi. Wielu współczesnych pogan opisuje swoją duchowość jako skoncentrowaną na Ziemi.
Poganie uznają świętość w przyrodzie oraz przyrodę jako świętość, chociaż interpretowane jest to na różne sposoby. Uznają, że przyroda zawiera w sobie ludzkość i planetę, i że nie jesteśmy ponad resztę przyrody ani nie jesteśmy od niej oddzieleni. Stanowimy część skomplikowanej sieci życia, w której wszelkie istoty na Ziemi są wzajemnie powiązane. Zatem powinniśmy żyć z nimi w harmonii, wedle zrównoważonego sposobu życia jako części natury.
Związki w sieci życia dotyczą zarówno sfery fizycznej, ale też emocjonalnej i duchowej. Jak czytamy w oświadczeniu, które zostało opublikowane w Dzień Ziemi 2015: Jesteśmy związani ze swoimi rodzinami więzami miłości, z krewnymi naszych krewnych, i tak dalej, z całą ludzkością. Nasze drzewo genealogiczne sięga poza początki ludzkości i zawiera wszystkie ssaki, wszystkie zwierzęta i całe życie na Ziemi. Cała Ziemia to ogromne i radosne spotkanie rodzinne.
Czujemy te powiązania w sposób duchowy. Sieć życia zawiera nici które ciągną nas za serca, przewijają się przez naszą istotę i splatają nas w duchową całość. Jako część żywego ciała Ziemi, dbamy o zdrowie wszystkich części ciała. Wiele ludzkich działań niszczy części ciała, i odrzucamy je. Ścinanie lasu deszczowego nie różni się od odcinania zdrowej nogi czy ręki. Tak naprawdę jest jeszcze ważniejszy niż ręce i nogi, ponieważ te lasy są częścią płuc naszej planety. Podobnie dbamy i nasze wody, naszą ziemię, nasze powietrze i naszą różnorodną biosferę. Czynimy to z szacunku dla naszych przodków, z troski o wszelkie dzisiejsze życie i z miłości do przyszłych pokoleń. Wszystko co szkodzi całemu życiu na Ziemi, łącznie z globalnym ociepleniem, zanieczyszczeniem i wymieraniem jest zatem problemem duchowym i moralnym.
W związku z tym moralnym wymiarem kryzysu ekologicznego, za który jesteśmy współodpowiedzialni, oświadczenie jest jednocześnie zobowiązaniem się do działania: Jako sygnatariusze zobowiązujemy się poświęcić nasze zdolności i zasoby do promowania strategii i praktyk, które sprzyjają zmianom, których nasz świat tak pilnie potrzebuje. Będziemy nadal edukować członków naszej społeczności na rzecz inteligentnego i ukierunkowanego zrównoważonego sposobu życia i pomagać światu poznać, że każdy, poganin czy nie, jest częścią naszej cennej Ziemi.

Oświadczenie społeczności pogańskiej na temat środowiska można podpisać na stronie:
http://ecopagan.com/oswiadczenie-spolecznosci-poganskiej-na-temat-srodowiska/
(przetłumaczone przez Enennę)

Oczywiście nie powinno się skończyć tylko na podpisie. Na anglojęzycznej stronie w zakładce Take Action znajduje się także obszerna lista działań, jakie każdy może podjąć w celu ochrony przyrody. Są to sugestie takie jak włączenie się w akcje organizacji ekologicznych, wyrażanie sprzeciwu wobec projektów wydobywania paliw kopalnych, sprawdzanie źródła pochodzenia produktów, które kupujemy, uprawianie własnego ogrodu lub kupowanie żywności od lokalnych rolników, ograniczanie marnowania żywności i innych produktów, zostanie wegetarianinem lub weganinem, współtworzenie lokalnych społeczności i pomoc słabszym, pogłębianie swojej wiedzy o naturze, czy problemach takich jak globalne ocieplenie i przekazywanie tej wiedzy dalej oraz wiele innych. Naprawdę jest wiele możliwości działania.
Twórcy Oświadczenia zachęcają także do autorefleksji, na ile rzeczywiście wcielamy w życie deklarowany szacunek do natury, by nie były to tylko puste słowa.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply