Rok 2014

Podsumowanie drugiego roku działania Fundacji Sanctus Nemus:

Sprawozdanie z działań Fundacji Sanctus Nemus w roku 2014

———————————————————————————————–

Cykl 15-tu zajęć edukacji ekologicznej pt.Troszczymy się o zwierzęta w przedszkolach i szkołach  w ramach projektu współfinansowanego ze środków budżetu Miasta Krasnystaw. Lekcje odbyły się w Przedszkolu Nr 6 w Krasnymstawie, w Szkole Podstawowej Nr 4 w Krasnymstawie, Zespole Szkół Nr 1 w Krasnymstawie, Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej w Krasnymstawie, Zespole Szkół Społecznych, I LO im. Jagiełły i II LO im.Norwida.

———————————————————————————————–

15.11.2014 Poprowadziłam dla grupy dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym warsztaty pt. Ptaki w mieście o rozpoznawaniu gatunków ptaków i ich zimowym dokarmianiu 🙂 Dzieci poznały zasady prawidłowego dokarmiania ptaków.

———————————————————————————————-

20.09.2014 Rajd pieszy dla dzieci

Pan Stanisław Rycyk, profesjonalny przewodnik turystyczny, poprowadził nas trasą od Bobrowego do Wielkopola, pokazując uroki krajobrazu i przeprowadzając minikonkurs wiedzy o drzewach i krzewach 🙂 W wycieczce uczestniczyło 10 dzieci. Rajd zakończył się poczęstunkiem.

Akcja została zorganizowana w ramach projektu „Wakacyjna przygoda z ekologią”, współfinansowanego ze środków Miasta Krasnystaw.

——————————————————————————————–

06.09.2014 Eko spływ kajakowy II

Szóstego września odbył się darmowy spływ kajakowy połączony ze sprzątaniem rzeki Wieprz zorganizowany przez Fundację Sanctus Nemus we współpracy z firmą Kanukam, która zapewniła potrzebny sprzęt. Spływ zakończył się piknikiem z wegetariańskim poczęstunkiem, podczas którego wręczono nagrody za największą ilość uzbieranych śmieci.

Akcja została współfinansowana ze środków budżetu Miasta Krasnystaw.

———————————————————————————————–

23.08.2014 Stoisko na krasnostawskich Chmielakach

Na krasnostawskim rynku, podczas Chmielaków, które są największym, corocznym festynem w mieście, zorganizowałyśmy stoisko promujące wegetarianizm i działania na rzecz zwierząt i środowiska. Między innymi częstowałyśmy wege pastami do chleba oraz zbierałyśmy podpisy pod petycją ws. likwidacji transportu konnego nad Morskim Okiem. Dzieci do stoiska przyciągał quiz o zwierzętach i malowanie twarzy

———————————————————————————————–

22.08.2014 Prelekcja w Areszcie Śledczym w Krasnymstawie

Poprowadziłam prelekcję dla aresztantów. Tematem była ochrona przyrody w sieci Natura 2000 na przykładzie obszaru Izbicki przełom Wieprza.  Prelekcję ilustrowałam prezentacją multimedialną, prezentując charakterystyczne krajobrazy oraz chronione gatunki zwierząt i roślin tego obszaru.

———————————————————————————————–

05.08.2014 Poprowadziłam zajęcia z dziećmi uczęszczającymi na półkolonie organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury „Dworek”, w Rejowcu Fabrycznym. W zajęciach uczestniczyło 19 dzieci. Robiliśmy z gazet… pająki 🙂 Przy okazji opowiadałam dzieciom o różnych gatunkach i zwyczajach pająków.

 

———————————————————————————————–

31.07.2014 Przeprowadziłam zajęcia pt.”Troszczymy się o zwierzęta” dla dwóch grup przedszkolnych w Przedszkolu Nr 6 w Krasnymstawie. Wspólnie z dziećmi zastanawialiśmy się nad takimi pytaniami jak: Jak dbać o zwierzęta domowe? Czego potrzebują w czasie upałów? Jak zachowywać się wobec obcego psa? Czy można coś zrobić, gdy widzimy, że ktoś krzywdzi zwierzę? Jak zachowywać się wobec dzikich zwierząt spotkanych na spacerze? Dzieci były bardzo zaangażowane.  Potem przedszkolaki rysowały, jak można dbać o psy i koty, bo te zwierzaki zdecydowanie przeważają wśród zwierząt domowych.

Cykl zajęć edukacji ekologicznej w przedszkolach i szkołach na terenie Krasnegostawu jest realizowany przez Fundację Sanctus Nemus w ramach projektu współfinansowanego ze środków budżetu Miasta Krasnystaw.

———————————————————————————————–

23.07.2014  W placówce opiekuńczo-wychowawczej w Krasnymstawie prowadziłam zajęcia z kreatywnego recyklingu dla dzieci. Robiliśmy dinozaura z tektury, butelek PET i bandaży gipsowych. Było dużo wycinania, malowania, brudzenia się i śmiechu.

Zajęcia rozwijały też wyobraźnię i umiejętności pracy zespołowej. Warsztaty zostały zorganizowane w ramach projektu „Wakacyjna przygoda z ekologią” realizowanego przez Fundację Sanctus Nemus ze środków z budżetu miasta Krasnystaw.

———————————————————————————————–

13.07.2014   Stoisko na festynie rodzinnym w Wólce Orłowskiej

———————————————————————————————–

04-06.07.2014   W  „Wiatrakowie” nieopodal Kazimierza Dolnego odbył się zlot filozoficzny, zorganizowany przez profesor Jadwigę Mizińską z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.  Wzięłam w nim udział, prezentując referat „Konfrontacje z Cieniem, czyli co robimy z naszymi potworami”. Referat dotyczył ciemnej strony naszej psychiki, cienia indywidualnego i zbiorowego – tak jak jest ona rozumiana w psychologii analitycznej C.G.Junga. W przykładach na działanie cienia odwoływałam się do zjawiska przemocy wobec zwierząt oraz zniszczenia środowiska naturalnego. Także wiele rozmów i dyskusji kuluarowych dotyczyło takich ekologicznych zagadnień.

———————————————————————————————–

28.06.2014  Stoisko na Festynie rodzinnym w Rudniku w powiecie krasnostawskim: malowałam dzieciom twarze (zbiórka publiczna). Dorosłym przekazywałam ulotki o sterylizacji i adopcji psów i kotów.

———————————————————————————————–

14.06.2014   Stoisko na Moto Forszmak Party w Krasnymstawie

Moto Forszmak Party jest to impreza organizowana przez stowarzyszenie motocyklistów Free Wings. Korzystając z zaproszenia organizatorów, przygotowałam wegetariański poczęstunek. Rozdawałam też ulotki o wegetarianizmie.

 

———————————————————————————————–

16-18.05.2014

   Zorganizowaliśmy  Weekend z Festiwalem Planete+ Doc w Krasnymstawie. Weekend z Festiwalem Planete+ Doc jest to ogólnopolski festiwal kina dokumentalnego, jeden z najważniejszych tego typu festiwali w Europie, nagrodzony przez polski Instytut Sztuki Filmowej jako najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce. Odbywał się będzie w ponad 20 miastach Polski (m.in. Warszawa, Wrocław, Kraków, Gdańsk, Poznań, Zamość), w tym również w Krasnymstawie, od 16 do 18 maja. Tegorocznym wyróżnikiem Festiwalu była tematyka edukacji i praw człowieka.

Ogólnopolskim organizatorem jest  Fundacja  OKONAKINO i firma dystrybucyjna Against Gravity. Natomiast w Krasnymstawie wydarzenie organizowała Fundacja Sanctus Nemus we współpracy z Krasnostawskim Domem Kultury i Stowarzyszeniem Izbica XXI.

Podczas weekendu pokazane zostały premierowo najlepsze filmy dokumentalne minionego roku:

#chicagoGirl.Facebookowa rewolucja (#chicagoGirl – The Social Network Takes on a Dictator), Reżyseria: Joe Piscatella

Alfabet (Alphabet), Reżyseria: Erwin Wagenhofer

Podejrzany: Ai Weiwei (Ai Weiwei: The Fake Case), Reżyseria: Andreas Johnsen

Brakujące zdjęcie (The Missing Picture), Reżyseria: Rithy Panh (film nominowany do Oscara)

Był sobie las (Once Upon a Forest), Reżyseria : Luc Jacquet

Więcej niż miód (More Than Honey), Reżyseria: Markus Imhoof (dodatkowy film, tylko w Krasnymstawie)

 

————————————————————————————————–

12.05.2014

„Wegetarianizm – z czym to się je…?”

W ramach Tygodnia Wegetarianizmu prowadziłam wykład pt. „Wegetarianizm – z czym to się je…?” dla trzech klas gastronomicznych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im.T.Kościuszki w Krasnymstawie. Podczas wykładu uczniowie dowiedzieli się, jakie są odmiany wegetarianizmu i najczęstsze motywy kierujące ludźmi wybierającymi taką dietę. Rozprawiliśmy się też z kilkoma mitami, typu: skąd brać białko jedząc rośliny. Następnie uczniowie mieli zajęcia praktyczne, podczas których – pod kierunkiem nauczycielek – przygotowywali cztery wegetariańskie potrawy.

Uczniowie przygotowali: zupę curry z soczewicy, pomidorów z dodatkiem mleczka kokosowego, kopytka szpinakowe, drożdżowe sakiewki z nadzieniem pieczarkowym i cytrynowo-makowe muffinki.

Przepisy na te potrawy można znaleźć na blogu kulinarnym „Kulinarni, czyli uczniowie Zetki pichcą”

W zorganizowaniu zajęć pomogły nauczycielki: Agata Sadlak-Skrzypek i Agnieszka Pawlas.

————————————————————————————————-

10.05.2014

Pierwszy eko spływ kajakowy zorganizowany przez Fundację Sanctus Nemus odbył się 10 maja. Uczestniczyło w nim 18 osób. W trakcie spływu zbieraliśmy śmieci z nurtu i brzegów rzeki Wieprz w okolicach Krasnegostawu.

Spływ rozpoczął się w okolicach Dworzysk. Wolontariusze otrzymali worki na śmieci i rękawice ochronne. Właściciel firmy Kanukam, która użyczyła kajaków, wytłumaczył nam podstawowe zasady bezpieczeństwa. Instruktaż był skuteczny – w trakcie spływu nikt nie wywrócił się do wody.

Niestety, przez większość czasu towarzyszyła nam mżawka, a na koniec deszcz, więc i tak zmokliśmy…

Mimo tego nastroje były pozytywne. Podziwialiśmy piękne widoki na trasie. Na tym odcinku Wieprz jest malowniczą rzeką, z mnóstwem zakoli. Płynąc kajakiem można się zrelaksować i wyciszyć. Niestety, w niektórych miejscach pełno było też śmieci. Zebraliśmy ich ponad 13 worków – niestety nie daliśmy rady zabrać ze sobą więcej.

Po dopłynięciu do Krasnegostawu rozgrzewaliśmy się jedząc sojowe flaczki. Zostały także wręczone nagrody za największą ilość uzbieranych śmieci.

Akcja była współfinansowana ze środków budżetu Miasta Krasnystaw i będzie powtórzona na przełomie sierpnia i września. Jak widać po ilości zebranych śmieci, była bardzo potrzebna, a przy okazji wszyscy dobrze się bawiliśmy.

————————————————————————————————-

————————————————————————————————-

25.03.2014

Zebraliśmy ponad 1100 podpisów pod petycją – listem do ambasadora Japonii w Polsce przeciwko rzezi delfinów.

 

————————————————————————————————-

09.03.2014

Włączyliśmy się w akcję zbierania podpisów pod protestem przeciwko próbie ponownej legalizacji uboju rytualnego.

Krajowa Rada Izb Rolniczych złożyła 5 marca w Kancelarii Sejmu 130 tys. podpisów za przywróceniem uboju bez ogłuszania. My zbieramy podpisy przeciw!

Więcej o tym
Ponowna legalizacja uboju rytualnego? Mówimy „NIE!”

————————————————————————————————-

01.03.2014

  Realizując zasadę  „myśl globalnie, działaj lokalnie”, Fundacja Sanctus Nemus rozpoczyna od marca dwie ekologiczne akcje w powiecie krasnostawskim

Czysty Wieprz krasnostawską wizytówką

Zorganizujemy dwukrotnie spływ kajakowy rzeką Wieprz, która przepływa przez Krasnystaw. W trakcie spływu uczestnicy będą zbierać śmieci z nurtu i brzegów rzeki. Kajaki użycza nam firma Kanukam, tak więc uczestnictwo w spływie będzie bezpłatne. Pierwszy spływ planujemy na otwarcie sezonu kajakowego, na przełomie kwietnia i maja, drugi pod koniec wakacji. Każdy spływ zakończy się ekopiknikiem, z wegetariańskim poczęstunkiem, podczas którego wręczymy nagrody za największą ilość uzbieranych śmieci. Warto wziąć udział 🙂 Wkrótce rozpoczniemy zapisy na spływ, śledźcie nasz profil na FB 🙂


Troszczę się o zwierzęta

Będzie to cykl zajęć z edukacji ekologicznej w przedszkolach i szkołach na terenie Krasnegostawu (minimum 15 zajęć). Ich tematyka będzie obejmować między innymi  zapobieganie bezdomności zwierząt, promowanie sterylizacji, czipowania psów oraz  adoptowania bezdomnych zwierząt. Zorganizujemy konkurs dla dzieci o tematyce związanej z opieką nad zwierzętami. Będziemy także promować wolontariat. Wykorzystując różne aktywne metody (gry, zabawy, konkursy) dotrzemy do młodych mieszkańców naszego miasta, by uwrażliwić ich na potrzeby zwierząt i wyrobić postawy zmierzające w przyszłości do znacznego ograniczenia problemów związanych z bezdomnością zwierząt.

Oba projekty są współfinansowane ze środków budżetu Miasta Krasnystaw.

————————————————————————————————-

28.01.2014

Zajęcia dla dzieci na feriach w Rejowcu Fabrycznym

Tematyka zajęć była szeroka: dokarmianie ptaków i wykonanie recyklingowego karmnika z butelek PET, dbanie o zwierzęta domowe, ciekawostki ze świata zwierząt (quiz)…